Filtr powietrza
Filtr powietrza to element układu dolotowego doprowadzającego powietrze do silnika spalinowego, jest niezbędnym element każdego auta pełniącym funkcję warstwy ochronnej służącej do ochrony silnika przed zanieczyszczeniami.
Filtry powietrza często nazywane są "płucami samochodu" i są niezbędne do prawidłowej pracy silnika, odpowiedzialny za oczyszczanie zasysanego do komory spalania powietrza z zanieczyszczeń.
Filtry powietrza zwykle umieszcza się zaraz za wlotem powietrza do układu.
Silniki samochodowe są wrażliwe na zanieczyszczenia, dlatego obecność tego filtra a w aucie jest tak ważna i należy o nie prawidłowo dbać i systematycznie wymieniać.
Budowa filtra powietrza
Filtr powietrza składa się z obudowy i umieszczonego w jej wnętrzu materiału filtracyjnego.
Materiałem filtracyjnym wkładów filtrów powietrza może być : włóknina bawełniana lub poliestrowa, mikroporowaty papier na bazie celulozy z różnymi dodatkami, często nasączony żywicą złożony w harmonijkę. Dzięki takiej budowie filtr zwiększa swoją powierzchnię filtracyjną.
W droższych filtrach montowana jest również specjalna metalowa siatka, której zadaniem jest dodatkowe wzmacnianie konstrukcji filtra.
Nowoczesne filtry powietrza mogą być dodatkowo uzupełnione jonizatorem, węglem aktywnym lub odwadniaczem.
Filtry wykonane z droższych wielowarstwowych materiałów pochłaniają w granicach
230-250 g/m²
Filtry dobrej jakości są w stanie odseparować nawet 99.8% zanieczyszczeń, co średnio w skali roku daje ponad 6 kilogramów pyłów.
Obudowa wykonana jest z poliuretanu, stanowiąc jednocześnie uszczelkę dla materiału filtracyjnego.
Jak często wymieniać ?
Regularna wymiana filtra powietrza przyczynia się do utrzymania odpowiedniej mocy silnika, jak również mniejszego zużycia paliwa.
Zużyty filtr może zacząć się kruszyć i przestać spełniać swoją funkcję, co grozi zanieczyszczeniem silnika lub, w przypadku zapchania filtra, zablokowaniem dopływu powietrza. Silnik w odpowiedzi zacznie działać w trybie awaryjnym, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń, m.in. powierzchni cylindrów i tłoków.
Filtr powietrza warto wymieniać razem z olejem i innymi filtrami – takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas i środki finansowe.
Filtry powietrza należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
Mechanicy sugerują wymianę filtra powietrza, co 15-20 tys. przejechanych kilometrów. Szczególną uwagę na jego stan techniczny należy zwrócić, jeśli auto jest eksploatowane w środowisku znacznie zanieczyszczonym, jak chociażby place budowy.
Drugim możliwym rozwiązaniem jest wymiana po przejechaniu 10-20 tys. km., praktycy doradzają jednak przyjrzenie się kondycji filtra po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów.
Filtry powietrza można wymieniać samemu, zlokalizowany jest on najczęściej w jednym z kielichów po lewej lub prawej stronie silnika lub powierzyć wymianę mechanikowi, a przy okazji sprawdzić stan techniczny pojazdu.